Polecana książka – Drive by Daniel Pink

Polecana książka – Drive by Daniel Pink

Książka Daniela Pinka potwierdza to co niektórzy nazywają nowością w zarządzaniu a co w praktyce ewoluuje od kilku dziesięcioleci. Autor, opierając się na wielu badaniach naukowych, wyjaśnia, dlaczego standardowe metody zarządzania oparte na karach i nagrodach (niezależnie od tego czy będą owinięte w „papierek” metod pozytywnego wzmocnienia, systemów premiowych czy nawet w pewnych ustandaryzowanych narzędziowo formach konstruktywnego feedbacku) są wysoce nieskuteczne we współczesnych organizacjach. Kluczem natomiast do uwolnienia pokładów produktywności i kreatywności jest autonomia i przestrzeń w działaniu dana ludziom. Mimo, że książka została wydana prawie 10 lat temu (a inne podobne publikacje są jeszcze starsze) to tezy w niej zawarte spotykają się w dalszym ciągu z niedowierzaniem lub lekceważeniem u większości osób, zwłaszcza w organizacjach opartych na klasycznych metodach organizacji i zarządzania.

Jednak trend i podejście do zarządzania i motywacji, opisane przez Daniela Pinka, przebijają się coraz mocniej i to nie tylko w mniejszych organizacjach startupowych i związanych z IT oraz tak zwanymi branżami kreatywnymi (bo to właśnie w nich trzecie wzmocnienie gra największą rolę) ale też w organizacjach bardziej „sztywnych” (np. korporacjach produkcyjnych) coraz częściej można spotkać osoby, które słyszały, zgadzają się lub nawet próbują wdrażać to nowe podejście.

Moim zdaniem już jesteśmy świadkami pewnej rewolucji, która dokona się w kolejnych latach w korporacjach. Jak to mawia klasyk „organizacje są albo szybkie, albo martwe” a klasyczna Motywacja 2.0 (jak to nazywa Pink) sprawia, że organizacje nie są tak szybkie jak mogłyby być.

Zachęcam do obejrzenia wykładu Daniela Pinka na YouTube (zwłaszcza jeśli nie mieliście jeszcze przyjemności przeczytać jego książki). Jeśli zainteresował was ten temat to zachęcam do subskrypcji i kontaktu (czy to przez maila czy w komentarzach). Na pewno jeszcze nie raz pojawi się wpis o tej tematyce.

Zapisz się do newslettera