Kluczowe elementy zarządzania zapasami

Kluczowe elementy zarządzania zapasami

Planowanie zapasów jest dość skomplikowanym procesem, który bardzo często wymyka się spod kontroli. Rozpoznajemy to zazwyczaj w sytuacji, kiedy nasze statystyki zapasów szybują pod sufit a wyniki finansowe są coraz trudniejsze do osiągnięcia, ponieważ ciągnie nas w dół ciężar zamrożonej w zapasach gotówki.

Zarządzanie zapasami można ujarzmić. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy, wyobraźni, ale też przede wszystkim pewnych podstaw, w procesach które zapasami sterują lub je generują. Można wydzielić cztery kluczowe elementy nad którymi musimy zapanować, żeby myśleć o efektywnym zarządzaniu zapasami (oczywiście są metody którymi można uzyskać istotną redukcję zapasów i to dość szybkim czasie, ale bez zadbania o podstawy nie uchronimy się przed efektem jo-jo), są to:

  • Stock accuracy – czyli poprawność stanu zapasów w naszych rejestrach lub systemie, bez tego ani rusz. Jeśli nie wiemy, ile faktycznie mamy zapasu na magazynie na poszczególnych indeksach to nie będziemy wstanie skutecznie trafić z naszymi działaniami
  • Replenishment methods – strategie i metody uzupełniania zapasów, coś co definiuje w jaki sposób zamawiamy lub produkujemy części/wyroby/materiały które lądują później na zapasie. Zazwyczaj tutaj tkwi duża część problemu, bo albo zamawiamy za dużo, za wcześnie albo nie do końca to co trzeba.
  • Demand planning – planowanie zapotrzebowania. Kluczowy element, dzięki któremu jesteśmy w stanie przewidzieć co i kiedy będziemy potrzebować, żeby nie zamówić za dużo lub za wcześnie. Głównym problemem w tym obszarze jest zazwyczaj zmienność zapotrzebowania lub jego nieprzewidywalność. Kluczem jest to ay odpowiednio dobrać metody które pomogą nam te problemy poskromić.
  • Stock policy – polityka zapasów. Najprościej jest to zdefiniowanie, ile zapasu potrzebujemy mieć na naszych magazynach. I odpowiedź zero bardzo rzadko jest tutaj właściwą odpowiedzią. Właściwie zdefiniowany zapas pomoże nas uchronić przed zatrzymaniem produkcji lub utratą ważnego zamówienia.

Opanowanie tych czterech obszarów da nam solidne podstawy do ograniczenia naszych zapasów. Co więcej najczęściej samo ich opanowanie prowadzi do istotnej poprawy.

W pawelbirecki.com przy projektach związanych z zarządzaniem zapasami lub redukcją zapasów skupiam się właśnie na tych obszarach, aby uzyskać najlepszy efekt dla klienta, czyli stałe uwolnienie gotówki zamrożonej w zapasach.

Zapisz się do newslettera