BLOG

  • Jak rozwiązać 3 problemy w planowaniu produkcji?

    Planowanie produkcji jest kluczowe dla każdej firmy produkcyjnej. Współczesne przedsiębiorstwa muszą stawić czoła trzem głównym wyzwaniom w planowaniu produkcji, a mianowicie: brak synchronizacji między funkcjami, trudności w harmonogramowaniu oraz związane z tym problemy z realizacją planów. W tym artykule omówimy te problemy i przedstawimy sposoby na ich rozwiązanie. Pierwszym problemem w planowaniu produkcji jest brak …

    Jak rozwiązać 3 problemy w planowaniu produkcji? Read More »


  • Błędy w planowaniu produkcji

    W każdej branży, w której produkty są wytwarzane, planowanie produkcji jest kluczowe dla sukcesu firmy. Planowanie to proces, który obejmuje określenie, ile produktów należy wyprodukować, w jaki sposób i w jakim czasie. Jednak, pomimo najwyższych starań, planowanie produkcji może być trudne i podatne na błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje dla firmy. Poniżej kilka najczęstszych …

    Błędy w planowaniu produkcji Read More »


  • Czy AI potrafi napisać artykuł o S&OP?

    Potrafi S&OP to proces, który polega na koordynacji i uwzględnieniu wszystkich aspektów planowania biznesowego, takich jak sprzedaż, produkcja, zaopatrzenie i finanse, w celu osiągnięcia optymalnego poziomu wydajności i rentowności przedsiębiorstwa. Głównym celem S&OP jest zapewnienie równowagi między popytem a podażą, aby zminimalizować ryzyko braków i nadmiaru zapasów, a także zapewnienie ciągłości dostaw i zgodności z …

    Czy AI potrafi napisać artykuł o S&OP? Read More »


  • 3 TOP narzędzia do zarządzania procesami cz.1 Mapa procesu i SIPOC

    Mapa procesu, SIPOC i Macierz kompetencji. To 3 narzędzia bez których nie wyobrażam sobie skutecznego zarządzania procesem. Mapa procesu W telegraficznym skrócie mapa procesu to graficzne odzwierciedlenie wszystkich kroków w procesie, ich kolejności o raz decyzji podejmowanych w procesie. Pracę nad procesem zawsze zaczynam od mapy procesu. Niezależenie od tego czy tworzę nowy proces czy …

    3 TOP narzędzia do zarządzania procesami cz.1 Mapa procesu i SIPOC Read More »


  • Jak radzić sobie w 2023?

    Ostatnio bardzo widoczny jest trend wśród producentów i dystrybutorów, polegający na nieutrzymywaniu stanów magazynowych wyrobów gotowych. Na wiele produktów, wcześniej dostępnych od ręki trzeba teraz czekać kilka miesięcy. Czy jest to odpowiednia strategia? Jak firmy powinny się zachować aby przetrwać i nie stracić klientów? Jak radzić sobie w 2023? W sytuacjach obiektywnych trudności z dostępem …

    Jak radzić sobie w 2023? Read More »


  • Bardzo ważna zasada przy wdrażaniu MPS (Master Production Schedule)

    W trakcie projektowania procesu planowania produkcji (czy rozbudowywaniu go o MPS elementy związane z S&OP), bardzo często określamy coś co nazywamy horyzontami planowania. Horyzont planowania lub horyzonty zamrożone to umownie określony okres czasu od dnia dzisiejszego w którym nie chcemy zmieniać naszych planów produkcyjnych. Czyli niezależnie od zmian zapotrzebowania w tym okresie nasz plan produkcji …

    Bardzo ważna zasada przy wdrażaniu MPS (Master Production Schedule) Read More »


  • 5 Zasad Managera Które U Mnie Działają

    1. Miej Jasne Cele.  To Ty jesteś odpowiedzialny za to, żeby mieć jasne cele.  Cele nie muszą być zawsze super SMART. Cele mają za zadanie wyznaczyć Ci kierunek i pomagać podejmować decyzje dotyczące priorytetów.  Uzgodnij z przełożonym czego od Ciebie oczekuje.   Uzgodnij sam ze sobą co chcesz osiągnąć.  Uzgodnij z podwładnymi cele dla Twojego …

    5 Zasad Managera Które U Mnie Działają Read More »


  • Jakość, Cena, Terminowość

    W każdym biznesie chodzi o dostarczanie wartości klientom. A ta wartość jest dostarczana w 3 kategoriach: cena, jakość i terminowość. Popularne zdanie, że jeśli ma być tanio, dobrze i szybko to trzeba wybrać dwa, w wielu przypadkach ma uzasadnienie. Ale prawda jest taka, że trzeba dbać o wszystkie trzy aspekty. I tak też należy patrzeć …

    Jakość, Cena, Terminowość Read More »


  • Jak kontrolować produkcję? cz.1 wskaźnik wydajności

    Jedną z kluczowych kwestii, nad którą zastanawiają się wszystkie osoby zarządzające produkcją jest to w jaki sposób skutecznie mierzyć jej wydajność. Zacznijmy jednak od definicji wydajności, którą będziemy omawiać. Wydajność jest to miara skuteczności funkcjonowania danego procesu. Innymi słowy jest to stosunek wyprodukowanej wartości w stosunku do nakładów jakie poczyniliśmy. Moglibyśmy zatem zgodnie z tą …

    Jak kontrolować produkcję? cz.1 wskaźnik wydajności Read More »


  • Zarządzanie zespołem – po pierwsze nie działaj

    W jaki sposób zmotywować pracowników? W jaki sposób ich rozwijać? Jak nimi zarządzić, żeby przynosili jak najlepsze efekty? . To pytania które spędzają sen z powiek wielu managerom, liderom i prezesom. Bo bardzo często niezależnie od tego ile wsparcia udzieli się zespołowi, ilu strategii nie nakreśli, ile zasobów nie dołoży, na ile szkoleń nie wyśle …

    Zarządzanie zespołem – po pierwsze nie działaj Read More »


  • Czy w planowaniu produkcji najważniejsza jest kontrola?

    Zarówno w planowaniu jak i ogólnie w zarządzaniu procesami czy zarządzaniu w ogóle, bardzo istotnym elementem jest kontrola (w końcu to jedna z 5 podstawowych funkcji zarządzania). Kontrola realizacji planu produkcji, kontrola parametrów MRP, kontrola wyników produktywności, kontrola realizacji zadań… Bez tego nie można wyobrazić sobie skutecznie działającej organizacji. Kontrola i narzędzia, dzięki którym możemy …

    Czy w planowaniu produkcji najważniejsza jest kontrola? Read More »


  • Czym jest S&OP i dlaczego jest takie ważne?

    Czy jest S&OP i dlaczego jest takie ważne? S&OP (Sales and Operations Planning) jest procesem mającym na celu synchronizowanie działań przedsiębiorstwa w okuł jednego planu popytowego. Opiera się on na systemie raportów i spotkań mających na celu uzgodnienie jednego planu wybieranego najczęściej z pośród kilku scenariuszy. Odbywa się najczęściej w cyklach miesięczny. Cykle miesięczne są …

    Czym jest S&OP i dlaczego jest takie ważne? Read More »


  • Zaleta i wada ITO

    Inventory turnover to podstawowy KPI w zarzadzaniu zapasami. W skrócie odpowiada ona na pytanie ile razy (ze statystycznego punktu widzenia)obracamy naszym zapasem w ciągu roku. Przykładowo jeśli średnio mamy 10 sztuk danego produktu na zapasie a sprzedajemy go w roku 100 sztuk to obracamy nim 10 razy w roku. Inventory turnover mierzy się zazwyczaj w …

    Zaleta i wada ITO Read More »


  • Poziomować, zatrudniać czy nic nie robić?

    Zacznę od tego na czym polega poziomowanie produkcji. Poziomowanie produkcji jest to metoda harmonogramowania w której głównym celem jest stworzenie takiego planu produkcji, który będzie zoptymalizowany pod kątem wykorzystania zasobów produkcyjnych. Żeby wyjaśnić dokładniej posłużę się prostym przykładem. Mamy linię produkcyjną na której jedna maszyna na jednej zmianie może wyprodukować jedną sztukę produktu w ciągu …

    Poziomować, zatrudniać czy nic nie robić? Read More »


  • 4 najpoważniejsze błędy przy wdrażaniu ERP

    Dzisiaj trochę o najpoważniejszych błędach z którymi spotkałem się podczas czterech wdrożeń systemów ERP (3x SAP 1x JDE), które miałem przyjemność wspierać. Błąd 1 – szybkie wdrożenie. Cały proces wdrożenia systemu ERP w firmie powinien trwać nawet do 2 lat (niezależnie czy jest to SAP, JDE czy innych system). Te dwa lata są niezbędne, aby …

    4 najpoważniejsze błędy przy wdrażaniu ERP Read More »


  • ABC/XYZ – po co nam to?

    Ten artykuł nie będzie traktował o tym jak najskuteczniej tworzyć analizę ABC/XYZ. W tym temacie polecę Ci jeden link, do którego warto zajrzeć, żeby dowiedzieć jak można przeprowadzić taką analizę. Artykuł będzie o tym co jest ważne w tworzeniu tej analizy czy to po co my ją w ogóle potrzebujemy w zarządzaniu zapasami. Ale krótkim …

    ABC/XYZ – po co nam to? Read More »


  • 3 zasady dobrych KPI

    Są trzy zasady, którymi kieruję się ustalając dobre KPI: 1. Czy KPI pomaga mi podejmować decyzje? Głównym zadaniem każdego KPI jest wspieranie procesu decyzyjnego. Podstawnym pytaniem jest to, czy dany KPI jest nam w ogóle potrzebny? W jaki sposób wpłynie on na biznes? Ilu klientów uda się dzięki niemu pozyskać? Ile pieniędzy oszczędzić? Ilu ludzi …

    3 zasady dobrych KPI Read More »


  • Jak radzić sobie ze zmiennością zapotrzebowania w 3 krokach. Metoda 1.

    Zmienność zapotrzebowania od klientów powoduje wiele problemów: opóźnienia w dostawach do klientów, opóźnienia dostawców, powstawanie nieplanowanych zapasów, frustracje po stronie pracowników, dostawców i klientów. Oczywiście pierwszym krokiem, żeby poprawić sytuacje jest pójście do klienta i powiedzenia: „uspokój swoje zapotrzebowanie!”. Ale to nie zawsze działa. Co wtedy? Jest kilka metod jak wyeliminować cześć skutków dużej zmienności …

    Jak radzić sobie ze zmiennością zapotrzebowania w 3 krokach. Metoda 1. Read More »


  • ERP vs EXCEL

    Jak to się dzieje, że wiele firm inwestuje miliony w implementację i utrzymanie ERP a później używa go głównie do ściągnięcia danych do excela w celu ich obróbki. Albo w drugą stronę, poszukuje się rozwiązań jak ERP może zaciągać dane z excela? Odpowiedzi są dwie: Elastyczność ponad funkcjonalnością. Błędy na etapie wdrożenia ERP. Pozwól, że …

    ERP vs EXCEL Read More »


  • Jak często mierzyć KPI?

    “Jeśli mierzysz swoje KPI raz w tygodniu to znaczy, że chcesz podejmować działania raz w tygodniu. Równie dobrze możesz przychodzić do pracy raz w tygodniu.” Z jaką częstotliwością powinno się mierzyć KPI? Codziennie, raz w tygodniu raz na kwartał? Zacznijmy od tego jaką funkcję powinny pełnić KPI. Kiedyś zapisałem taki cytat, że managerowie używają KPI …

    Jak często mierzyć KPI? Read More »


  • Jak zarządzać planowaniem produkcji?

    Zacznę od tego, że nie jest to post o zarządzaniu zespołem. Bo to temat na osobną książkę. Dzisiaj chciałem skupić się na procesowej stronie i to w bardzo dużym uproszczeniu. Planowanie produkcji jest skomplikowanym i trudnym procesem. W dalszym ciągu wiele osób uważa, że wystarczy znać excela, lubić SAPa i cyferki, żeby być planistą. Jest …

    Jak zarządzać planowaniem produkcji? Read More »


  • Analiza zdolności produkcyjnych – wstęp

    Capacity management czy inaczej zarządzanie zdolnościami produkcyjnymi jest jednym z najważniejszych procesów w firmach produkcyjnych. Ma on jedno kluczowe zadanie, czyli określenie, ile zasobów produkcyjnych musimy zapewnić w firmie, żeby być w stanie realizować zapotrzebowanie klientów. Z drugiej strony analiza zdolności produkcyjnych daje nam informacje, ile maksymalnie możemy zaplanować do produkcji oraz ile powinniśmy zaplanować …

    Analiza zdolności produkcyjnych – wstęp Read More »


  • Pułapka safety stocku

    Spóźniła się dostawa? Zgubiliśmy kilka części i zabrakło ich do produkcji? Nie złożyliśmy zamówienia i zabrakło materiału? Zepsuliśmy części w czasie produkcji? Załóżmy safety stock! Bardzo często można usłyszeć propozycję zakładania safety stocku jako remedium na wszystkie problemy związane z brakiem materiału. W teorii wygląda to bardzo logicznie. Mając pewien zapas bezpieczeństwa mamy dużo większe …

    Pułapka safety stocku Read More »


  • Jak zidentyfikować skąd się biorą u nas zapasy?

    Chcemy zacząć projekt pod tytułem: inventory reduction czy redukcja zapasów. Żeby odpowiednio zaadresować działania musimy wiedzieć jakie są przyczyny powstawania naszych zapasów. Od czego zacząć? Takie pytanie zadałem na jednej z grup na linked in i odpowiedź była jedna: inventory accuracy. Jak nie wiemy czy to co wiemy o naszych zapasach jest prawdą… to nie …

    Jak zidentyfikować skąd się biorą u nas zapasy? Read More »


  • KPI w zarządzaniu zapasami (moje TOP 5)

    W zarządzaniu procesowym niezwykle ważne jest monitorowanie procesów i wyników jakie one dają. W poniższym artykule opisze kilka podstawowych wskaźników wynikowych które należy mierzyć w przypadku zarządzania zapasami. Są one pomocne przy określaniu czy mamy problem z zapasami, jakie są trendy i efekty działań korygujących i usprawniających które wdrażamy a także ocenić potencjalne ryzyko dla …

    KPI w zarządzaniu zapasami (moje TOP 5) Read More »


  • Jak redukować zapasy?

    Zapasy które utrzymujemy mrożą nam gotówkę. Za każdym razem, kiedy kupujemy materiał lub surowce wydajemy pieniądze. Jest to oczywiście inwestycja, dzięki której będziemy w stanie stworzyć nasze produkty i sprzedać je z zyskiem. Jednak jak każda inwestycja jest obarczona ryzykiem (to tego jeszcze wrócę). Ale jednak przede wszystkim każda złotówka, którą wydamy na surowce znika …

    Jak redukować zapasy? Read More »


  • Kluczowe elementy zarządzania zapasami

    Planowanie zapasów jest dość skomplikowanym procesem, który bardzo często wymyka się spod kontroli. Rozpoznajemy to zazwyczaj w sytuacji, kiedy nasze statystyki zapasów szybują pod sufit a wyniki finansowe są coraz trudniejsze do osiągnięcia, ponieważ ciągnie nas w dół ciężar zamrożonej w zapasach gotówki. Zarządzanie zapasami można ujarzmić. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy, wyobraźni, ale też …

    Kluczowe elementy zarządzania zapasami Read More »


  • Polecana książka – Drive by Daniel Pink

    Książka Daniela Pinka potwierdza to co niektórzy nazywają nowością w zarządzaniu a co w praktyce ewoluuje od kilku dziesięcioleci. Autor, opierając się na wielu badaniach naukowych, wyjaśnia, dlaczego standardowe metody zarządzania oparte na karach i nagrodach (niezależnie od tego czy będą owinięte w “papierek” metod pozytywnego wzmocnienia, systemów premiowych czy nawet w pewnych ustandaryzowanych narzędziowo …

    Polecana książka – Drive by Daniel Pink Read More »


  • Jak zarządzić procesem?

    Przy rozpoczynaniu mojej działalności postawiłem sobie pytanie: Czym się będę kierował podczas prowadzenia projektów? Co powinienem przyjąć za standard, który będę wprowadzał? Po dłuższym czasie przemyśleń i lektur postanowiłem podsumować to czego nauczyłem się dotychczas pracując w firmach, biorąc udział w projektach, warsztatach czy też tworząc procesy i później nimi zarządzając. Jako osoba uważająca się …

    Jak zarządzić procesem? Read More »


  • Szczegółowy harmonogram produkcji a system pull

    W ostatnich dziesięcioleciach coraz więcej firm produkcyjnych wdraża metody związane z lean manufacturing lub inne bardzo podobne do szczupłego wytwarzania koncepcje. Narzędzia stosowane w obszarach zarządzania produkcją związane ze stosowanie metodologii pull takie jak kanban czy supermarket istotnie wpływają na fakt jak taką produkcją powinniśmy sterować. Bardzo często okazuje się, że poprzednie metody planowania opierające …

    Szczegółowy harmonogram produkcji a system pull Read More »


  • Material Management w SAP

    Dla wszystkich chcących pogłębić swoją wiedzę na temat wykorzystania SAP w obszarze Material Management polecam śledzenie profilu Erica Stantona na LinkedIn. Miałem przyjemność pracować z Ericiem przy kilku projektach. To człowiek welkiej pasji o nieprzebranym poczuciu humoru i zaraźliwej chęci pomocy inny. Mam nadzieję, że będzie w stanie was zainspirować w temacie wykorzystania czasem nieoczywistych …

    Material Management w SAP Read More »


  • Rola planowania produkcji w organizacji

    Planowanie produkcji jest niezbędnym procesem w firmach produkcyjnych, to fakt. Jednak wciąż istnieje wiele firm w których dział planowania produkcji pełni funkcję czysto administracyjną i odtwórczą, zatrudniającą niezbyt wykwalifikowanych pracowników. Przecież każdy może zostać planistą, ważne tylko żeby, żeby potrafił logicznie myśleć i lubił tabelki. Ale czy na pewno? Planowanie produkcji – wpływ na resztę …

    Rola planowania produkcji w organizacji Read More »