Największe obawy przed współpracą z konsultantem zewnętrznym.

1. To jest za drogie.

Sama usługa w przeliczeniu na ilość godzin jest droga. Stawki wahają się od 200 do nawet kilku tysięcy złotych za godzinę (u mnie na dzisiaj jest to między 350zł a 550zł w zależności od tematu).

Dobrze na to patrzeć pod kątem kosztu alternatywnego:

– Ile może mnie kosztować rocznie nierozwiązanie danego problemu?
– Ile może mnie kosztować rocznie niewłaściwe rozwiązanie danego problemu?
– Ile może mnie kosztować rocznie zatrudnienie osoby na stałe o odpowiednich kompetencjach?

W kalkulacji wychodzi, że są tańsze opcje, które dadzą odpowiedni efekt – konsultant zewnętrzny może nie być najlepszą opcją.

Ważne: Twoim celem przy współpracy z konsultantem powinno być jak najszybsze przyswojenie odpowiedniej wiedzy i kompetencji od konsultanta tak, aby Twój zespół mógł jak najszybciej być samodzielny w danym temacie.  Takie podejście pozwala oszczędzić dużo pieniędzy.

2. Nie wiem, jak zacząć.

Znajdź konsultanta i napisz lub zadzwoń do niego (email, formularz na stronie, Linkedin). „Nigdy nie współpracowałem z konsultantem zewnętrznym i jestem ciekawy, jak taka współpraca wygląda. Mam taki a taki problem do rozwiązania.”

Jeśli to dobry konsultant, powinieneś otrzymać wyczerpującą odpowiedź. Jeśli odpowiedź was nie urzekła, to może konsultant zewnętrzny nie jest dobrym rozwiązaniem (albo trafiliście na nieodpowiedniego dla was konsultanta – w tych wyborach ważna jest też „chemia” między wami).

3. Nie wiem, czy to dobre rozwiązanie na mój problem.

Podobnie. Napisz do wybranego konsultanta (a najlepiej do kilku): „Mam taki a taki problem. Jak mógłbym go rozwiązać i jak mógłbyś/mogłabyś mi pomóc?”

UWAGA: uważaj na czarodziejów sprzedaży, którzy zrobią wszystko i którzy mają gotowe rozwiązania na Twoje problemy. Zwróć uwagę, czy konsultant próbuje zrozumieć Twój specyficzny problem i Twoją wyjątkową firmę, zanim przejdzie do proponowania rozwiązań. Z doświadczenia: każdy projekt jest inny i stosowanie gotowych rozwiązań często kończy się średnimi rezultatami.  Szukaj rozwiązań szytych dla Ciebie na miarę.

4. Taka osoba z zewnątrz nie zna mojej firmy, a jesteśmy bardzo specyficzni. Na pewno mi nie pomoże.

I właśnie o to chodzi, że konsultant was nie zna. Ma świeże spojrzenie. 🌟Nie jest zblokowany tym, że coś się „od zawsze u nas tak robi”.

Wiedza o firmie jest w waszym zespole.

Konsultant przynosi wiedzę, doświadczenie i kompetencje zdobyte w dziesiątkach czy nawet setkach firm, których wam brakuje.

Zadaniem konsultanta jest takie poprowadzenie waszego zespołu, zbudowanie w nim odpowiednich kompetencji i wykorzystanie swojej wiedzy, żeby jak najszybciej rozwiązać problem i żeby zespół był w stanie to rozwiązanie utrzymać. I tu jest wartość, którą daje konsultant zewnętrzny.

Zgadzasz się?

Albo są też inne obawy?

Napisz w komentarzu albo napisz do mnie.

Zapisz się do newslettera